Atopinis dermatitas:   ne tik kosmetinė odos problema

Atopinis dermatitas (AD) yra lėtinė, vis paūmėjanti uždegiminė odos liga, kurios diagnozę gali lemti genetika, odos barjerinės funkcijos susilpnėjimas ir imuninės sistemos sutrikdymas. AD yra viena dažniausių neužkrečiamų odos ligų. Ja serga iki 20 proc. vaikų ir iki 8 proc. suaugusiųjų.

Atopinis dermatitas nėra tik išoriškai pastebima liga, pasižyminti odos problemomis. Paprastai ją lydi sudėtingi simptomai, turintys įtakos ne tik paciento sveikatos būklei, bet ir jo socialiniam gyvenimui. 

Pagal odos būklę ir ligos įtaką bendrai paciento savijautai bei gyvenimo kokybei yra nustatomas AD  sunkumo laipsnis. 

Paprastai atopiniam dermatitui būdinga: 

Esant sunkesnėms ligos formoms simptomai stiprėja, pažeidžiami odos plotai didėja ir atsiranda infekcinių komplikacijų galimybė. 

Ligos įtaka kasdienybei

Oda yra vienas didžiausių ir labiausiai matomų žmogaus organų, todėl atopinio dermatito sukelti jos pažeidimai turi didelę įtaką paciento gyvenimo kokybei ir gali paskatinti socialinę izoliaciją. 

Liga dažnai riboja pacientų galimybes sportuoti, maudytis, susitikti su žmonėmis, dėl jos sergantieji neretai praleidžia pamokas arba neatvyksta į darbą. 

Didelę įtaką pacientų kasdienei veiklai turi intensyvus odos niežulys. Nuolatinis noras pasikasyti išsekina ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai. Tai dažnai sutrikdo miegą, o suprastėjusi miego kokybė lemia produktyvumo sumažėjimą ir nuotaikos pokyčius. 

Tyrimai rodo, kad pacientams, kuriems yra diagnozuotas vidutinio sunkumo arba sunkus atopinis dermatitas yra padidėjęs depresijos, nerimo ir suicidinių ketinimų atvejų dažnis. 

Gydymas ir jo galimybės

AD pacientams labai svarbu užtikrinti odos barjerinę funkciją, palaikyti tinkamą odos drėgnumą naudojant emoliantus. Būtina vengti alergenų, jei tokie yra žinomi. Atopinio dermatito gydymas priklauso nuo ligos sudėtingumo.

Lengvos ligos formos gydomos vietinio poveikio uždegimą malšinančiais preparatais, tepamais pažeidimų vietose arba šviesos terapija. 

Tačiau sunkiai ligai suvaldyti vietinių preparatų nebepakanka, būtini sisteminio poveikio vaistai. Iki šiol tokių preparatų, kurie malšina uždegiminį procesą organizme, vartojimą ribojo grėsmingi pašaliniai poveikiai ir trumpalaikis poveikis. 

2017 metais biologinės terapijos įteisinimas sukėlė naujas galimybes sunkiam atopinio dermatito gydymui. Šios terapijos preparatai pasižymi savybe tiksliai nusitaikyti ir užblokuoti ligą lemiantį procesą, nesukeliant daugelio nepageidaujamų reakcijų. 

Su asociacijos pastangomis biologinės terapijos tapo kompensuojamos 2020 ir 2023 m.

Dėl atopinio dermatito terapinio gydymo ir odos priežiūros reiktų konsultuotis su gydytojais dermatologais ar alergologais klinikiniais imunologais.

Plačiau apie ligą

Vilniaus krašto alergologų ir klinikinių imunologų draugijos pacientų informacijos polapis https://vaki.lt/pacientams/atopinis-dermatitas/